Anya jól van (?)
Konferencia az anyai kiégésről
Mi mindenre lehet kihatással, ha az anya fáradt és kedvetlen? Hogyan befolyásolja ez gyermeke egészségét? Milyen módszerek léteznek arra, hogy a társadalom által az anyákra kényszerített szerepek és elvárások ellenére mentálisan erősek és önazonosak tudjanak maradni? Ehhez hasonló kérdések mentén zajlott május 23-án egy egész napos konferencia a MagNet Házban, amelyen a Gyöngy- és Mézbarlang képviseletében kolléganőmmel együtt én is részt vettem. Ebben a bejegyzésben a tegnapi nap kapcsán felmerülő gondolataimat osztom meg Veled.
Örömmel teremtett mindennapok
Miért fontos, hogy az anya jól érezze magát a bőrében? Hogy "a helyén legyen", és valóban öröme teljen abban, amivel a mindennapjait tölti?
A gyermek születését követő idő egy teljesen más időszak, mint a korábban megszokott volt. Minden megváltozik: a munkahelyit felváltja az otthoni környezet, a dolgos hétköznapokat az újszülöttel kapcsolatos teendők. Egy új időszámítás veszi kezdetét, amely csodákkal ajándékozhat meg akkor, ha figyelsz a gyermekedre és önmagadra.
Hiszen anyaként visszakerülhetsz abba a játékvilágba, amelyben akkor éltél, amikor te voltál kisgyerek. Saját gyermeked visszavezet téged ebbe a csodálatos teremtő világba, amit kedvedre és örömödre formálhatsz, akárcsak a homokvárakat, amiket anno kicsiként építettél. Most pedig annak jött el az ideje, hogy boldogságot teremts magadnak és gyermekednek! Megteremtsd azt a közeget és atmoszférát, amelyben vele együtt szeretnél élni.
Ha olvastad az anyák napig blogcikkemet, nem fog meglepni, ha azt állítom: a gyermek betegsége az anya (és apa) belső küzdelmeit, állapotát tükrözi. Ezt sokszor csupán később, utólag ismerjük fel. Velem is megesett ez: amikor a fiam kicsi volt, egyszer csak elszorult a torka, és görcsösen kezdte venni a levegőt, szinte majdnem megfulladt. Enyhítésül illóolajat csepegtettem, ablakot nyitottam, nyugtatgattam, hogy oldódjon a görcsösség. A kiérkező orvos kruppot állapított meg. Később felismertem, hogy fiam az én energiáimat érezte meg és tükrözte vissza: abban az időszakban valóban magamban kellett tartanom dolgokat, görcsösen visszanyelni, amiket pedig nagyon jó lett volna kimondani, ám erre akkor még nem voltam képes. Nem tudtam szavakba önteni, hogy mire is lenne szükségem, mit is szeretnék igazán, így torkomat feszítették a kimondatlan gondolatok és érzések. Ám a problémáról így lekerült a fókusz, kisfiam torkára pedig az illóolaj is kifejtette jótékony hatását.
Bizony, a kicsi átveszi az anya energiáit és fizikai formában jeleníti meg. Ha a gyermek nem nevet, nem gügyög vagy nem játszik önfeledten, sokat sír, annak a gyökerét a szülőkben kell keresni, hiszen a gyerekbetegség azt mutatja meg, anya (és apa) hogyan érzi magát. Csak figyeld meg, mit csinál a gyerkőcöd, és azt is figyeld meg, hogy mi zajlik benned, hogyan érzed magad, merre visznek el a gondolataid és érzéseid.
Törekedj tehát arra, hogy jól érezd magad, éld meg teljességükben az örömteli pillanatokat: a közös játékot és élményeket. Azt, hogy most „nincs más dolgod”, mint vele lenni. Legyél tehát vele egészen. Játszatok sokat és szívből, majd amikor ő elfárad és alszik, lesz időd olyan tevékenységre, amit az ő közelségében nem tudsz csinálni.
Bizony, én is sokszor tapasztaltam gyerekeimen, unokáimon, hogy elég, ha látnak engem, ez biztonságérzettel tölti el, és nagyszerűen elfoglalják magukat. Közben lehet haladni a teendőkkel. Vagy fordítsd önmagad feltöltésére ezt az időt. Tedd azt, ami boldoggá tesz. Ez nagyon fontos! Minden tevékenységet át lehet alakítani örömtelivé, még a házimunkát is. Bizony, a napi rutin is válhat örömtelivé.
Mindent végezz úgy, ahogyan leginkább kikapcsol, boldoggá tesz és feltölt, pl. hallgass közben halkan zenét. Ne teher legyen a takarítás vagy a főzés, hiszen talán nem is gondolnád, de nagy szerepük van (nem csupán az, hogy rend lesz és tisztaság vagy étel kerül az asztalra). Ezek teremtő energiák! Ekkor teremted meg az életteredet jellemző légkört. Ha jó kedvvel végzel mindent, a környezetben is egyensúlyt és boldogságot hozol létre.
A kulcsszó az örömmel végzett tevékenység, amelyben megleled a boldogságodat. Minden nap biztosíts magadnak énidőt is, amelyet fordíts örömszerzésre: azt tedd, ami leginkább feltölt téged. Érezd jól magad! Így kiegyensúlyozott leszel nemcsak Te, de a gyermeked, a lakásod és a környezeted is. Sőt a munkád is.
♥ ♥ ♥
Örömmel és szeretettel teli mindennapokat kívánok!
Az anyaság örömteli megélését elősegítő ásványékszerekhez »
Trepinszki T. Ági, holisztikus tanácsadó
Copyright © 2024 Gyöngybarlang®
Tetszett a cikk? Akkor kérd az ingyenes ásványos-gyöngyös híreket is!
Szeretnél elsőként értesülni a legfrissebb ásványos-gyöngyös hírekről, akciókról és újdonságokról? Iratkozz fel a Gyöngybarlang hírlevelére: