Hasznos információk
Hasznos információk
Küldetés | Alapértékeink | Üzlet | Rólunk| Vevővélemények | Hasznos információk
Ezen az oldalon összegyűjtöttük a nálunk kapható ékszerekkel kapcsolatos legfontosabb információkat a megfelelő karkötő- és nyakláncméret kiválasztásától kezdve a tárolásig:
- Továbbb a karkötőméret meghatározásához »
- Továbbb a nyakláncméret meghatározásához »
- Tovább az ékszerek megfelelő tárolásához »
Hogyan mérd le a karkötőméretedet?
Ásvány- és tenyésztett gyöngy karkötőink megrendelésekor mindig ki kell választani a webáruházban a megfelelő méretet. Azonban sokan jelezték felénk, hogy nem tudják, melyik méretet válasszák ki a rendelés leadásakor. Segítségképp összeszedtünk pár gondolatot, ami megkönnyíti a megfelelő méretű karkötő megtalálását.
Karkötő méretének meghatározása
A legegyszerűbb módja a karkötőméreted meghatározásának, ha előveszel egy mérőszalagot vagy szabócentit, és ezt a csuklód legszélesebb része köré tekered. Ha nincs mérőszalagod vegyél elő egy papírcsíkot vagy egy darab cérnát, madzagot, és azt tekerd a csuklód köré, esetleg filctollal be is jelölheted rajta a méretet, majd kiterítve egy vonalzó segítségével lemérheted.
Golyómérettől függetlenül karkötőink mérete mindig a belső kerület mérete (azaz a karkötő legkisebb mérete), így ennek megfelelően tudod kiválasztani azt a karkötőméretet, ami a lemért csuklóméretedhez megfelelő. Valamennyi karkötőnk tervezőtálca segítségével pontos méretre készül, így biztos lehetsz benne, hogy pl. egy 18-as karkötő belső kerülete pont 18 cm. Amennyiben a 18 cm-t mértél a csuklód kerületére, akkor a karkötő pontosan fog rá illeszkedni. Ha ennél kisebb a csuklód kerülete, akkor pedig könnyen fog mozogni rajta.
Gumidamillal készült karkötőink esetében természetesen a karkötő felvehető kicsit kisebb csuklóra is, de ez esetben kissé lötyögni fog rajta, és ugyanígy, mivel a gumi nyúlik, az adott mérettől picit nagyobb csuklóra is jó lesz. Igazából Neked kell tudni, hogy a szorosabb, passzosabb vagy a lazább karkötőket szereted.
Amennyiben a számodra szükséges méretet nem találod a válaszható méretopciók között (kisebbet vagy nagyobbat szeretnél, mint ami elérhető a webáruházban), akkor válaszd az általad kért mérethez legközelebbi opciót, és a megrendelés "Megjegyzés" mezőjébe írd bele, hogy pontosan milyen méretben kéred. Ha extra nagy méretet szeretnél, elképzelhető, hogy a további golyók hozzáadása pluszköltséget jelent, erről kollégáink telefonon fognak értesíteni. Szinte minden karkötőnket át tudjuk alakítani más méretre is.
Ha ajándékba szánod a karkötőt...
Nem könnyű megsaccolni egy ember csuklójának kerületét, legyen szó akár férfiról, akár hölgyről. Sok mindentől függ a méret: nemtől, kortól, testalkattól, esetlegesen űzött sportoktól. Ha ajándékba adnád a karkötőt, és van lehetőséged lemérni az ajándékozott hosszú ujjú inge vagy hölgyek esetén blúza ujjának a kerületét begombolt állapotban, az már szuper kiindulópont lehet a karkötőméret megbecsléséhez!
Általánosságban a következő méretekkel lehet számolni:
- Vékony testalkatú hölgynek: 15-17 cm
- Átlagos hölgynek: 17-19 cm
- Erősebb/molettebb hölgynek: 19 cm-től
- Sovány férfiaknak: 17-19 cm
- Átlagos férfiaknak: 19-21 cm
- Erősebb testalkatú uraknak: 21 cm-től
Nyaklánc méretek
Ékszervásárláskor nem könnyű kiválasztani, milyen hosszú legyen a nyaklánc, amit veszel, főleg, ha ajándékba szánod. Ha saját részre szeretnéd, és van otthon olyan láncod, aminek a hosszát kedveled, akkor az a legegyszerűbb, ha azt kiterített állapotban leméred. A nyaklánc ideális méretét az egyéni ízlés, illetve a fazon is befolyásolja.
A láncok kinézete, elhelyezkedése a testen változhat, így hosszának meghatározása nagyban függ attól, hogy erősebb, vékonyabb, magasabb vagy alacsonyabb személy fogja-e viselni; továbbá a nyakláncok fazonja, vastagsága sem mindegy! Általánosságban elmondható, hogy az ideális méretű női nyaklánc körülbelül 5 cm-rel esik le a nyak vonala alá. Ez alapján a nyaklánc átlagos ajánlott mérete:
- Vékonyabb hölgynek: 40-42 cm
- Átlagos hölgyek részére: 45 cm
- Erősebb testalkatúaknak: 50-55 cm
A Gyöngybarlang ásvány- és tenyésztett gyöngy nyakláncainak hossza és az esetleges kapocs/szerelék mérete is mindig feltüntetésre kerül a termékek leírásában. Segítségképp megmutatjuk a 6 legnépszerűbb nyaklánchossz típust.
"Magasgallér" típusú nyaklánc: 30-33 cm (12-13 inch)
Egészen magasan hordott, általában egy-három soros gyöngylánc, amely szorosan simul a nyak közepére. Hossza szinte megegyezik a nyak kerületével. Lenyűgöző hatást kölcsönöz viselőjének. Legjobban estélyi ruhákhoz, elegáns V-nyakú, csónaknyakú vagy a vállat szabadon hagyó ruhákhoz illik.
"Gallér" típusú nyaklánc: 35-40 cm (14-16 inch)
Ez a méret a nyakláncok talán legklasszikusabb és legsokoldalúbban viselhető típusa, a nyak és a kulcscsont találkozásáig ér. Bármilyen (hétköznapi, hivatalos vagy alkalmi) öltözet mellé, illetve bármilyen típusú nyakkivágáshoz tökéletesen illik.
"Hercegnő" típusú nyaklánc: 43-48 cm (17-19 inch)
Ez az egyik legnépszerűbb nyaklánchossz, valamivel a kulcscsont alá ér. Remek kiegészítője mind a kerek- vagy magas nyakú, mind a mély kivágású ruháknak. Gyakran díszítik medállal is, mert kiválóan alkalmas a súly egyenletes elosztására, kiemelve a nyakat.
"Matiné" típusú nyaklánc: 50-61 cm (20-24 inch)
Nagyon kifinomult és elegáns viselet, mely a mellvonal fölé (dekoltázstól mellközépig) érhet. Átlagos magasságú hölgyeknek ajánlott, magas- és kivágott nyakú ruhákhoz, hivatalos vagy alkalmi öltözékhez, elegánsabb nappaliviselethez.
"Opera" típusú nyaklánc: 71-86 cm (28-34 inch)
E méret a nyakláncok királynője. Az előkelő hatás eléréséhez egysorosan viselhető, vagy meg is csomózható, így a mellvonalra ér. Leginkább kereknyakú ruhákhoz illik, vagy magasabban záródó felsőrészekkel mutat jól. Kifejezetten ajánlott alacsonyabb hölgyek számára, mert kitűnően nyújtja az alakot. Két sorba feltekerve, “Gallér” hosszúságú láncként is funkcionálhat, de kombinálhatjuk hozzá illő, más hosszúságú láncokkal is.
"Kötél" típusú nyaklánc: 100-115 cm (40-45 inch)
Elegáns, extra hosszú nyaklánc, némi érzékiséget sugallva, mely minden női ruhatár elengedhetetlen darabja. Általában nincs rajta kapocs, ezért egysorosan, duplán- vagy akár triplán feltekerve, csomózva, sőt, akár csuklóra tekerve karkötőként is használható. Bármely viselethez jól áll, de leginkább elegáns ruhákhoz ajánljuk.
"Lasszó" típusú nyaklánc: 115+ cm (45+ inch)
Ez a hosszúság rendkívül elegáns, ugyanakkor némi kacérságot sugároz. Szintén kapocs nélkül készül, ezért hihetetlenül változatosan viselhető, akár több sorba feltekerve, megcsomózva, hurokba kötve, karikán áthúzva, más lánccal kombinálva vagy akár övként, derékláncként is. Bármilyen ruhához felvéve jól mutat, de inkább az elegánsabb darabokhoz való.
Ékszerek tárolása és tisztítása
Az ásvány- és tenyésztett gyöngy ékszerekkel kiemelt figyelemmel kell bánni alkotóelemeik különleges tulajdonságai miatt. Kedvenc ékszereid minőségének megőrzése érdekében fontos, hogy rendeltetésszerűen használd őket, és megfelelően ápold, tárold azokat, hiszen a nagyobb terhelésnek kitett ásványok és gyöngyök kophatnak, elveszthetik eredeti formájukat. Száraz helyen, közvetlen napfénytől védve, ékszerdobozban, puha szütyőben vagy a tasakjában érdemes tartani őket, hogy a karcolások okozta mechanikai sérülésektől megóvva szépségüket sokáig megőrizzék. Lehetőleg ne tegyél több ékszert egymásra!
Bár az ásványokból készült ékszerek alapjában véve tartósak, mégis van néhány ápolási utasítás, amelyet célszerű betartani, hogy ékszered hosszú ideig a lehető legjobban nézzen ki. Fontos, hogy ütéstől, karcolástól, külső behatásoktól, vegyszerektől, kémiai anyagoktól, pl. parfümtől, uszodavíztől, mosószerektől, tisztítószerektől, krémektől, testápolóktól stb. óvni kell őket. Fürdés, zuhanyzás vagy úszás előtt mindig vedd le őket, hogy megakadályozd a vízkőfoltok kialakulását! Az izzadság sem tesz jót nekik, ezért sportolás előtt is mindenképp vedd le ékszereidet.
Legyél mindig óvatos, amikor ásvány- vagy gyöngy ékszeredet durva felületek között vagy megerőltető tevékenységek alkalmával viseled, mivel ez karcolásokat, sérüléseket, repedéseket és egyéb károkat okozhat az ásványok és tenyésztett gyöngyök felületén. Inkább mindig vedd le az ékszereidet, ha tudod, hogy olyan tevékenységet fogsz végezni, melyben megsérülhetnek! Engedd, hogy ékszereid pihenjenek, amíg Te dolgozol! Hidd el, meghálálják a törődést!
A tenyésztett gyöngyből készült ékszerek rendkívül érzékenyek és törékenyek, a gyöngy rétegei különösen hajlamosak a karcolódásra és a mechanikai sérülésekre, ami könnyen az igazgyöngyök selymes, természetes fényének elvesztéséhez, a gyöngy elhomályosulásához vezethet. A legegyszerűbb szabály az, hogy a tenyésztett gyöngy ékszert mindig utoljára vedd fel, mielőtt elhagynád a lakást, és amikor visszaérsz, először azt vedd le. Így hosszabb ideig fényes és ragyogó marad. Érdemes minden egyes gyöngy ékszeredet a saját puha zsákocskájban tárolni, és külön rekeszben, távol a többi ékszeredtől.
A tenyésztett gyöngy nem érintkezhet a parfümöddel, hajlakkal, alkohollal, ecettel, gyümölcslevekkel és hasonlókkal. Sajnos a mai napig tartja magát a hiedelem, hogy fogkrémmel bármilyen ékszert meg lehet tisztítani. Nos, a gyöngyöt nem, pláne nem fogkefével! Tisztításukhoz vízbe áztatott puha, tiszta szivacsot javaslunk. Könnyedén helyezd a szivacsot az egyes gyöngyökre, de soha ne súrold őket! A tenyésztett gyöngyöket langyos sós vízben lehet áztatni, mielőtt a puha szivaccsal áttörlöd őket. A megtisztított gyöngysort kendők között szárítsd meg. Ha a gyöngysort kevésbé gyakran hordod, akkor néha tanácsolt a gyöngyszemeket egyenként átdörzsölni szarvasbőrrel.
Ásványékszereidnél pedig arra ügyelj, hogy a magas hőmérséklet és direkt napfény bizonyos ásványoknál mattulást, fakulást idézhet elő, ezért tartsd távol őket a szélsőséges hőmérséklettől. Ne tárold ékszereidet a fürdőszobában, mivel a magas páratartalom, az állandó nedvesség károsíthatja az ékszereket és alkatrészeiket. Rendszeresen tisztítsd meg őket puha, nedves ruhával, mely eltávolítja róluk a szennyeződéseket és porszemcséket, melyek tompíthatják a kövek természetes fényét. Az ásványok energetikai tisztításáról ebben a blogcikkben olvashatsz többet »
A fém alkatrészek, köztes díszek, függők, drótok, medálok külső bevonata idővel sérülhet, megkophat, főleg, ha a folyamatos viselés következtében dörzsölésnek, karcolásnak van kitéve. Ezért tanácsos különösen odafigyelni arra, hogy a bevonatos medálok és alkatrészek ne érintkezzenek szorosan más ékszerrel, órával, valamint javasoljuk, hogy időnként polírozd át őket. Ez alól a nemesacél alkatrészek kivételt képeznek, mivel a nemesacél nem kopik, nem színeződik el, és nem is deformálódik.
Minden ásvány- vagy tenyésztett gyöngy ékszerre igaz, hogy érdemes őket évente egyszer szakértővel megvizsgáltatni, hogy nincs-e bennük kopás, elfáradt damilszál vagy meglazult szerelék. A legjobb, ha behozod hozzánk az újpesti Gyöngybarlangba, ahol gyakorlott kolléganőink átvizsgálják és az esetlegesen szükséges javításokat is el tudják végezni. Ékszerjavítási szolgáltatásunkról itt olvashatsz többet »